Gündem

Piyasalarda bugün

Ne Oldu?

Türkiye’de coronavirüs vaka sayısının bir önceki gün 2.256 kişi, hayatını kaybeden kişi sayısının ise 15 kişi olduğu açıklandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suudi Arabistan’la sağlık, enerji, gıda güvenliği, tarım teknolojileri, savunma sanayi, finans gibi alanlarda iş birliğimizi artırmanın müşterek menfaatimize olduğuna inanıyoruz.
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Mariupol’deki Azovstal Metalürji Fabrikasındaki sivil ve askerlerin tahliyesi için acil müzakerelere ve varılan anlaşmaların derhal uygulanmasına hazır olduklarını bildirdi.
ABD Başkanı Biden, Kongre’den Ukrayna için 33 milyar dolarlık ek finansman talep etti .
Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Yunanistan Hava Kuvvetlerinin 26 – 28 Nisan’da Türkiye kıyılarına yaptığı provokatif uçuşlara ve ihlallere karşılık verildi.
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye ve Hindistan gibi ülkelere ABD’nin yabancı askeri satış süreçlerinin daha hızlı ve verimli şekilde yapılması gerektiğini söyledi.
Blinken, Rus oligarkların varlıklarının yanı sıra Rusya Merkez Bankası’nın dondurulan fonlarına da el konulabileceğini ve bunların Ukrayna için kullanılabileceğini söyledi.
ABD Hazine Bakanı Yellen, küresel salgın ve Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının gelecekteki büyük ekonomik şokların olasılığına dikkati çektiğini ve gerilemelerin ekonomiyi zorlamaya devam etmesinin muhtemel olduğunu söyledi.
Çin Komünist Parti Politbürosu ekonomide istikrarın sağlanmasına yönelik makro politika ayarlamalarının hızlandırılacağını açıkladı.
Apple ve Amazon bilançoları beklentileri karşılamadı.
Ne Olacak?

Yurt içinde İmalat PMI verisi ve Ticaret Dengesi açıklanacak.
Almanya’da öncü GSYH, Euro Bölgesi’nde öncü TÜFE ve Öncü GSYH verileri açıklanacak.
Borsa İstanbul Pay Piyasası Seans Salonu, 1 Haziran’dan itibaren yeniden açılacak.
Fransa, 2 Mayıs’ta Rusya’nın gaz arzı konusunda AB enerji toplantısına ev sahipliği yapacak.
Borsa İstanbul’un bu sabah alıcılı açılış yapmasını bekliyoruz.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu