Spor

Sporda Farkına Varmadığımız Basit Makineler

Basit makineler, işleri kolaylaştıran hayatımızın her köşesinde bulunan araçlardır. Farkına varmadığımız her spor alanında kullanılan basit makineler vardır. Kuvvetten, yoldan kazanç sağlayan, kuvvetin yönünü değiştirebilen, işin hızını değiştiren, enerji kullanımını azaltabilen amaçlarla kullanılmaktadır. Kuvveti arttırıp azaltabilmesi sayesinde mekanik avantaja sahiplerdir. Tenis sporunda da tenis raketi kullanımı da aynı mekanizmaya örnektir.

Fitness salonlarında kullanılan aletler basit makinelerdir. Kullanımlarında kas gücünü arttıran, çoğu kaldıraç yardımıyla yapılmış araçlardır. Spor salonlarında kas geliştiren, aerobik egzersiz sayesinde kondisyon çalışan sporcular basit makinelerden yararlanarak çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu aletlerde düzlemler ve makara sistemlerinden yardım alınmaktadır. Ağırlığı değiştirilebilen aletlerden yararlanan sporcular kendi kas kütleleriyle dengeli ve orantılı seçim yaparak antrenmanlarını sürdürmektedir. Kaldıraçlara uygulanan kuvvet, ağırlığı eğim yönünde hareket ettirir. Kaldıraçların kullanımını çok görsek de makaralar dişli çarklar ve palangalardan oluşan spor aletleriyle de spor salonlarında ve antrenman yapılan yerlerde karşılaşılmaktadır. Antrenmanların en önemli parçasını farkına varmayıp devamlı kullandığımız basit makineler oluşturmaktadır.

Sporlarda kullanılan ekipmanlarda da basit makineler kullanılmaktadır. Bisiklet, Wilson tenis raketi, kürek çekmeli sporlar buna örnek olarak verilebilmektedir. Bu araçları açmak gerekirse bisiklette kullanılan dişli çark mekanizması basit makinenin en basit görünümüdür. Sporcunun kuvvetini arttırarak tekerle güç gitmesini sağlayan, bu sayede sporcunun kuvvetini dengeli ve yeterli kullanmasını amaçlayan araçtır. Tenis raketi; yük, kuvvet ve desteğin örnekle gösterildiği basit makineler arasında bulunan basit araçtır. Sporcunun tuttuğu kısım kuvvet, vurduğu kısım yük olarak geçmektedir. Sporcunun vücut biyomekaniği sayesinde dirsek destek alanı olarak geçmektedir. Kürekli sporlarda suyun temas ettiği alan yük kolu olurken tutulan kısım kuvvet kolu olarak geçmektedir. Kas gücü destek alanının yerinden dolayı gücü büyük kuvvetlere çevirir. Böylece küçük kuvvetle daha çok yol gidilmesini sağlar.

Sporda en çok kullanılan basit makine kaslardır. İnsan vücudu biyomekaniği basit makineden oluşmaktadır. Kas kasıldığında gövdede bulunan bölümlerin ağırlığının yarattığı direnci karşılayarak kemiği hareket ettirir. Kollar ve bacakta bulunan kaslar kuvvet kaldırırken eklemler destek noktası görevi görürken, kaslar kuvvete karşı direnç gösterir. Kuvvetin yönünü, hızını, enerjisini belirleyen kas kuvveti birçok yönden sporda avantaj sağlar. Sporun her alanında bir araç kullanılmadığında bile basit makine kullanılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu