Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: ISM imalat PMI verisinin makro görünüme ilişkin belirsizliği işaret etmesiyle karışık seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları ISM imalat PMI verilerinin makro görünüme ilişkin belirsizliği ortaya koymasıyla karışık seyir izledi. Makro veriler cephesinde, öncü olarak 61,5 olarak açıklanan Markit imalat PMI verisi 62,1 seviyesine yukarı yönlü revize edildi. ISM imalat PMI Mayıs ayı verisi de aylık bazda 0,5 puanlık artışla 61,2 seviyesine yükseldi. Alt endekslere baktığımızda, yeni siparişler verisi 2,7 puan artışla 67 seviyesine yükseldi. İmalat PMI ve yeni siparişler verileri beklentilerle uyumlu gerçekleştiğini izliyoruz. Diğer yandan, ödenen fiyatlar verisi 1,6 puan düşüşle 88 seviyesine gerileyerek piyasa beklentisinin hafif altında gerçekleşti. İstihdam verisi ise 4,2 puan düşüşle 50,9 ile beklentiyi karşılayamadı. Verideki görünümün imalat sektörü özelinde istihdamın zayıfladığını ortaya koyması sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,63 seiyesini test ettikten sonra %1,60 seviyesinde dengelenirken, VIX endeksi 17,90 seviyesine hafif artış gösterdi. İstihdam endeksindeki zayıf görünüm şimdilerde piyasalarda hafif baskı yaratmış olsa da parasal ve mali destekleri canlı tutacağından, risk algısının güçlü kalmasında etkili olduğunu düşünüyoruz. Endeksler tarafında da, Dow Jones endeksi %0,13 artışla 34.575,31 seviyesinden tamamladı. S&P 500 endeksi %0,05 düşüşle 4.202,04 seviyesinden kapanırken, Nasdaq endeksi de %0,09 gerilemeyle 13.736,48 seviyesinden tamamladı. Sektörler cephesinde, vaka sayılarındaki düşüşün de etkisiyle seyahat sektörü hisselerinin güçlü kaldığını takip ettik. Enerji sektörü hisseleri de ham petrol fiyatlarındaki yükselişle alımlara sahne oldu.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında, devam eden enflasyon endişeleri sebebiyle karışık seyir görülüyor. Avustralya ise, beklentileri aşan büyüme verisi sonrası pozitif ayrışıyor. 1Ç21 verisi çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %1,8 ve %1,1 GSYİH büyümesine işşaret ederek ekonominin pandemi öncesi seviyelere ulaştığını gösteriyor. Avustralya, Çin’in kritik ticari partneri olduğundan küresel ekonomi açısından önem taşıyor. ABD vadeliler cephesinde ise bu sabah yatay negatif seyir hakim. Yurt dışında ise, ABD’de MBA mortgage başvuruları verisine ek olarak, Fed tarafından açıklanacak olan Bej Kitap takip edilecek. Haftalık mortgage başvuruları cephesinde 21 Mayıs ile biten haftada veri %4,2 düşüş kaydetmişti. Diğer yandan, Bej Kitap’ta Fed üyelerinin ABD’nin makro görünümüne ilişkin analizleri kritik olacak. Euro Bölgesi cephesinde ÜFE verisi takibimizde olacak. Piyasa beklentisi verinin aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,9 ve %7,3 artışlar kaydedeceği yönünde. Öngörüler verinin Eylül 2008’den bu yana en güçlü yıllık artışını kaydedebileceğine işaret ediyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de ADP özel sektör istihdamı değişimi, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ISM hizmet PMI verilerine ek olarak Markit hizmet PMI verisinin revizyonu takip edilecek. Tarımdışı istihdam verisine öncü olarak kabul edilen ADP özel sektör istihdamı verisinin Mayıs ayında 650K artış kaydetmesi bekleniyor. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları cephesinde de 29 Mayıs haftasına ilişkin piyasa beklentisi 395K seviyesinde bulunuyor. PMI verileri cephesinde ISM hizmet PMI verisinin aylık bazda 0,3 puan artışla 63 puan seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor. Markit PMI cephesinde ise öncü olarak aylık bazda 5,4 puan artışla 70,1 olarak açıklanan verinin bu seviyede teyit edilmesi bekleniyor. Euro Bölgesi’nde de Markit hizmet PMI verisinin revizyonu izlenecek. Öncü olarak Mayıs ayında aylık bazda 4,6 puan artışla 55,1 seviyesinde gerçekleşen verinin bu şekilde teyit edilmesi bekleniyor. Asya cephesinde Japonya’da da hizmet PMI verisinin revizyonu gündemimizde olacak.Veriye ilişkin piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere öncü veri Mayıs ayında aylık bazda 3,8 puan düşüşle 45,7 seviyesine gerilemişti. Çin tarafında da Caixin hizmet PMI verisi takibimizde olacak. Piyasa beklentisi Mayıs ayı verisinin aylık bazda 0,1 puanlık ılımlı düşüşle 56,2 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu