Gündem

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda pozitif bir seyir görüldü. ABD ekonomisi ilk çeyrekte sürpriz yaptı ve stagflasyon endişelerini artırdı. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre ekonomi Ocak-Mart döneminde yıllıklandırılmış bazda %1,4 daraldı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini %1 büyümeydi. Ekonomi geçen yılın son çeyreğinde %6,9’luk büyüme kaydetmişti. ABD tarafında birinci çeyrek GSYH verisi ve açıklanan bilançolar dün piyasalarda öne çıktı. ABD GSYH verisinde manşet veri beklentinin altında kalırken, detaylarda güçlü tüketim harcaması ve yatırım rakamları piyasa tepkisinin nötr kalmasını sağladı. Güne yatay negatif başlayan ABD endeksleri akşam saatlerinde gelen güçlü alımlar ile seans sonrası açıklanan Apple ve Amazon bilançoları öncesinde günü sert yükselişler ile kapattı. Nasdaq teknoloji endeksi %3,06 artış ile yükselişe öncülük etti. S&P 500 endeksi %2,47 artış ile 4287,5 seviyesinde Dow Jones Endeksi %1,85 artış ile 33916,39 seviyesinden kapanış yaptı. Dolar endeksi, 3-4 Mayıs’taki FED faiz kararı beklentileri ve jeopolitik gelişmeler doğrultusunda yükselişine devam etti ve 2002 yılından beri en yüksek seviye olan 103,93 seviyesini test etti. DXY bu sabah 103,5 seviyesinde. EUR/USD paritesinde ise 2017 yılındaki en düşük seviyeler olan 1,047 seviyesi test edildi ve parite günü 1,05’in hemen üzerinde kapattı. GBP/USD tarafında da gerileme görüldü, parite günü 1.2465 seviyesinde noktaladı. Japon yeninde değer kaybı dün tekrar hız kazandı ve USD/JPY paritesi %1,5’in üzerinde yükselişle 130,80 seviyesinde kapandı. Japonya Merkez Bankası’nın tahvil alım programında devam kararı sonrası değer kaybını hızlandıran Japon yeni, Dolar karşısında son 20 yılın en düşük seviyesine geriledi. ABD 10 yıllık tahvil getirileri gün içinde %2,88’e kadar yükseldi. 10 yıllıklar bu sabah %2,8350 seviyesinde. Çin’de kısıtlamaların gevşetilmesiyle birlikte petrol fiyatlarında yukarı yönlü bir seyir görülüyor. Bu sabah WTI petrol 106,0 ve Brent petrol 108,0 USD seviyesinde. Çin Politbüro bu sabah yaptığı açıklamada, ekonomide istikrarın sağlanmasına yönelik makro politika ayarlamalarının hızlandırılacağını, sermaye piyasalarında istikrarli operasyonların devam ettirileceğini ve yerel yönetimlerin konut politikalarini iyileştirmelerinin destekleneceğini açıkladı. VIX endeksi ise bu sabah 30,00 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında, Çin Politbüro’nun bu sabahki ekonomiye destek mesajlarının da desteğiyle pozitif bir görünüm izleniyor. ABD vadelilerinde ise, seans kapanışının ardından gelen Apple ve Amazon’un bilanço sonuçlarının ardından bugün negatif bir görünüm var. Apple tedarik sıkıntıları nedeniyle 2. çeyrekte satışlarda azalma beklediğini duyururken, Amazon da satışlarda yavaşlama beklediklerini açıklamıştı. Bugün ABD’de kişisel gelir ve harcamalar ile FED’in de yakından takip ettiği PCE deflatörü verileri öne çıkıyor. Şubat ayında %0,5 artan gelirler ve %0,2 artan tüketim için Mart ayı rakamları takip edilecek. Enflasyonun görünümü açısından izlenecek olan PCE verisi son ay yıllık bazda %6,4 artış göstermişti. Veride beklenti yükselişin sürmesi ve manşet PCE’nin %6,4’ten %6,7’ye yükselmesi yönünde. Çekirdek PCE’de beklenti ise yıllık bazda %5,4’lük artışın %5,3’e gerilemesi yönünde oluşuyor. Bugün ayrıca Euro Bölgesi’nde ilk çeyrek GSYH ve Nisan ayı öncü TÜFE verileri ile Rusya Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek.

Gelecek gündemde neler var? Gelecek hafta Fed FOMC’nin 3-4 Mayıs tarihindeki toplantı sonuçları haftanın en önemli gündem maddesi olacak. ABD Merkez Bankası (Fed), Mart ayı toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0,25-0,50 aralığına yükseltti. Bu kararla birlikte Fed 3 yıl sonra ilk kez faiz artışına gitmiş oldu. FED’in Mayıs ayı toplantısında 50 bp faiz artırması bekleniyor. Fed faiz toplantısı 3-4 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Toplantının ardından alınan kararın 4 Mayıs saat 21:00’de açıklanması bekleniyor. Haftaya ayrıca ABD’de ADP özel sektör istihdam verisi, ISM hizmet ve imalat verileri ile Cuma günü ABD’de tarımdışı istihdam verisi takip edilecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu