Gündem

İYİ Parti’den LGS açıklaması

İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkanlığı, 5 Haziran 2022 Pazar günü yapılacak olan Lise Giriş Sınavı’na (LGS) ilişkin açıklamalarda bulundu.

Partiden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“5 Haziran 2022 Pazar günü yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrencimiz Lise Giriş Sınavı’na (LGS) girecektir. Sınava girecek tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.

LGS’nin öğrencilerimizde yarattığı stres ve bu strese bağlı olarak maruz kaldıkları olumsuz psikolojinin farkındayız. LGS’nin velilerimizi manevi ve maddi olarak zorladığının farkındayız. İYİ Parti olarak söz veriyoruz:

#AzKaldı. “Güçlü Okul” eğitim modelimizle LGS’yi kaldıracağız.

Ezber-Sınav merkezli eğitim sisteminin çocuklarımızın öğrenme becerilerini ve akademik başarılarını olumsuz etkilediği geçmiş sınav sonuçlarına yansımıştır. 2021 yılı LGS sonuçlarına göre, öğrencilerimiz 20 soruluk Türkçe testinde ortalama 9,41 net, 20 soruluk Matematik testinde ortalama 4,2 net ve 20 soruluk Fen Bilimleri testinden ortalama 8,04 net yapmışlardır. Bu sonuçlar mevcut eğitim sisteminin verimliliği hakkında kaygılanmamıza sebep olmaktadır.

Ezber-Sınav merkezli eğitim sisteminin olumsuzluğuna ve verimsizliğine rağmen, 20 yılda 8 bakan değiştirerek tutarlı bir eğitim politikası vizyonuna sahip olmadığını ispatlayan, AK Parti hükümetlerinin sınav kaynaklı sorunların çözümü için yaptığı tek “icraat” aralıklarla sınavın adını değiştirmek olmuştur.

Çocuklarımıza kendi dilimizi öğretmediğimiz gibi, okuma-yazma becerisini de kazandıramıyoruz. Her 100 çocuğumuzdan 22 tanesi öğrenme yoksuludur.  10 yaşına geldikleri halde basit bir metni okuyup anlayamamaktadırlar. Bu durum eğitim sistemimizin kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesi gerekliliğine işaret etmektedir. 

Eğitim sistemimizin en kısa zaman içerisinde beceri geliştirme temelli eğitim modeline geçmesi gereklidir. Bunun için #AzKaldı. Nitelikli fırsat eşitliği ilkesine uygun olarak her çocuğumuzun sürekli ve kaliteli bir eğitim aldığı teknolojik donanımlara sahip güçlü okullarının kurulmasına #AzKaldı. Çocuklarımızı dünyayla yarışabilir bir düzeye getirecek eğitim modelinin uygulanmasına #AzKaldı. Öğretmensiz çocuğumuzun olmadığı, atanamayan öğretmenin kalmadığı eğitim-öğretim döneminin başlamasına #AzKaldı.

5 Haziran 2022 Pazar günü LGS’ye girecek tüm öğrencilerimize başarılar dileriz.”

             

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu