Gündem

İnişli çıkışlı ilişkilere devam

İnişli Çıkışlı İlişkilere Devam

Yeni haftanın yurtiçi piyasalar adına en önemli gündem maddesi Nato zirvesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasındaki görüşmeydi. Toplantı önemliydi çünkü; Liderler arasındaki ilk yüz yüze görüşmeydi, Türk-Amerikan ilişkilerinde S-400’lerden Halkbank’a, Suriye’den Doğu Avrupa’ya ve Afganistan’a uzanan başlıklarda ‘yeni arayışlar’ pazarlıklar medya’da ile getiriliyor, CDS ve kur’daki gerilemeye atıflar buradan yapılıyordu. Toplantı gerçekleşti. Toplantıdan sonra iki tarafın yaptığı açıklamamaları hatırlatalım: İlk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmeye ilişkin yorumda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Biden ile yaptıkları toplantıda Türkiye’nin Rus S400 Füzeleri Konusundaki Duruşunun Değişmediğini, Türk askerlerinin başkent Kabil’de güvenliği sağlama konusunda bir anlaşma olup olmadığına konusunda ise , ABD’nin mali ve lojistik yardımının Afganistan’daki Türk varlığı için kilit önemde olduğunu söyledi. S-400 konusundaki tavrın değişmemesinin ardında ( ki zaten beklemiyorduk) TL tarafında değer kayıplarının arttığını ve dün 14:00 itibaren yükselen ve 376 seviyesine çıkan CDS’imizin aynı seviyede kaldığını gözlemledik. Biden ise; pozitif ve verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve birçok konuda nasıl ilerleme kaydedeceklerini de ele aldıklarını, Her iki tarafında görüşmelere devam edeceğini, Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedileceğine inandığını belirtti. Toplantı öncesi özellikle S-400 sorununa dair olumlu gelişmelerin yaşanabileceğini ilişkin beklentiler eşliğinde TL ve TL bazlı varlıklar bir süredir alıcılı seyretmekteydi. Fakat dün anlaşılan, ABD ile anlaşmanın en yakın olduğu konunun Afganistan’da bulunan askeri varlığın işlevi olduğuydu.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

• Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Salı günkü işlemlerde Avustralya’daki güçlü kazanımların öncülüğünde yükseldi. S&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 1 ‘den fazla artış kaydetti. Avustralya Merkez Bankası Yönetim Kurulu varlık alım programını küçültmeyi düşünmenin çok erken olacağını belirtti.Japonya’da Nikkei 225 ve Topix Endeksleri artış kaydederken, Güney Kore Kospi Endeksi geriledi.Çin’de Shenzen ve Şanghay Endekslerindeki kayıplara Hong Kong’un Hang Seng Endeksi de eşlik etti.

• Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de ABD Başkanı Joe Biden ile ilk kez bir araya geldi. Erdoğan, Biden’ı Türkiye’ye davet ettiğini belirterek, “Şu yoğunluklarını aştıktan sonra Türkiye’ye gelebileceğini söyledi” dedi.

• Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye değinerek, “Yapıcı ve pozitif bir toplantıydı” dedi.

• Biden, Çin ve Rusya’nın NATO’yu bölmeye çalıştıklarını savundu.

• Çin’in AB Büyükelçisi: NATO, Çin tehdidi teorisini çeşitli şekillerde abartmaya son vermeli

• Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SGK’ye kayıtlı tüm çalışanların aşı randevusu alabileceğini duyurdu.Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İşçi ve memurların tamamı için yarın(bugün) yeni bir gün başlıyor. SGK kayıtlı tüm çalışanlar yarın(bugün) ilk işimiz aşı randevusu almak olsun!” ifadelerine yer verdi.

• Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) eski Yönetim Kurulu üyesi Makoto Sakurai, BOJ’un Eylül olan pandemi yardım programı nihai tarihini bu hafta yapılacak para politikası toplantısında uzatmasının muhtemel olduğunu söyledi.

• İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 21 Haziran’da kısıtlamaların sona ermesine yönelik planın 19 Temmuz’a ertelendiğini duyurdu.

• New York Fed tarafından aylık olarak yapılan anket, tüketicilerin enflasyon, konut fiyatı ve iş gücü piyasası için beklentilerinin Mayıs ayında toparlandığını gösterdi. Tüketiciler gelecek yıl ekonomide güçlü büyüme beklediklerini de ortaya koydular.

• Ticari uçak üreticileri Airbus ve Boeing’e sağlanan sübvansiyonlar nedeniyle AB ile ABD arasında yaşanan anlaşmazlığın bugün çözüme kavuşturulması bekleniyor-Financial Times

• Çin, finansal sisteminin serbestleştirilmesi çabalarından ve yuanda değer artışından faydalanan yatırımlar kapsamında şu ana dek 147 milyar dolarlık dış yatırıma onay verdi-Financial Times

• ABD’de Corona virüsü pandemisinden en kötü etkilenen kent olan New York’ta şirketler aşılama kampanyasının hızla ilerlemesi ve vaka sayılarının azalması sayesinde evden çalışmaya yavaş yavaş son veriyor.

• AC Asia ex, Japan % – 0,16 satıcılı

• S&P 500 % 0,17 alıcılı

• Euro Stoxx 50 % 0,02 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu