Gündem

Finansal analiz

Data akışı bakımından sakin ve ABD piyasalarının tatilde olduğu haftanın ilk işlem günü küresel piyasalarda pozitif fiyatlamalar oluştu. ABD 10 yıllık tahvilin getirisi %1.30 üzerinde sakin seyrederken Dolar endekinin (DXY) 92.00 seviyesinin hemen üzerinde bulunduğunu görmekteyiz. Bu noktada sakin seyrin küresel ölçekte hisse senedi endekslerine alım getirdiğini söyleyebiliriz. Mevcut görüntünün bozulmasını gerektirecek bir takvim önümüzdeki günlerde bulunmuyor. Dolayısıyla hisse senedi piyasaları özelinde pozitif görüntüsünün korunması muhtemel durmakta. Yeni günde ABD tatilden dönüyor. Dolayısıyla işlem hacminde artış beklenebilir. Data akışı bakımından ise Avrupa yoğun bir gün bizi bekliyor. İlk olarak Almanya’da Temmuz ayına yönelik sanayi üretimi ve Eylül ayına yönelik ZEW ekonomik hissiyatı verisi açıklanacak. Delta varyantının olumsuz etkisinin Avrupa ekonomilerinin üçüncü çeyrekte zayıf performans göstermesine neden olduğunu bir süredir izliyoruz. Bugün açıklanacak verilerden de bunu görebiliriz. Özellikle ekonomiye duyulan güvende oluşan azalma ile ZEW endeksinin Ağustos ayına göre 40.4’den 30.00 endeks değerine geri çekilmesi bekleniliyor. Euro Bölgesi ikinci çeyrek büyüme verileri de yakından izlenecek. Bölge ekonomisinin ikinci çeyrekte %13.6 ile güçlü bir büyüme kaydetmesi bekleniliyor. Bu durum şaşırtıcı değil. İkinci çeyrekte ekonomilerde ciddi bir tempo gözlenmekteydi. Yalnız üçüncü çeyrekte net bir zayıflama görmemiz kaçınılmaz durmakta.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisse senetleri Salı günkü işlemlerde çoğunlukla yükseldi, Avustralya ve Güney Kore’de endeksler negatif ayrıştı.

Çin’de ihracat Ağustos ayında artan Kovid-19 vakalarının ticaret üzerinde sınırlı etkisi olduğunu ortaya koydu.Gümrük İdaresi tarafından açıklanan verilere göre ülkede ihracat bir önceki yılın aynı dönemine göre, yıllık 25.6 milyar dolar artış kaydederken, ithalat yüzde 33.1 yükseldi. Böylece dış ticaret fazlası 58,34 milyar dolar olarak gerçekleşti. Piyasa beklentisi fazlanın 48,0 milyar dolar olacağı yönündeydi. Ülkede ticaret verilerindeki artışın yüksek sevkiyat maliyetleri ve artan koronavirüs vakalarının yarattığı aksaklıklara rağmen beklentilerin üzerinde artış kaydetmesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine sonrası yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında “Büyüme Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının temel şartı. Yılı %9 civarında büyümeyle kapatmayı ümit ediyoruz.” diye konuştu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli geliri bu yıl 800 milyar doların üzerine, program dönemi sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonominin en önemli sorunlarından birinin enflasyon olduğunu bildiklerinin altını çizerek, “Enflasyon hedeflemesi uygulamasına devam ederek arz yönlü ve yapısal sorun alanlarına odaklanacağız.” dedi.

Almanya Federal Ekonomi Balanı Peter Altmeier Ekonomi Komitesi toplantısında rahatsızlanınca ambulansla Berlin Charité hastanesine kaldırıldı.

Goldman Sachs, ABD ekonomisi için 2021 yılı büyüme beklentisini yüzde 6,0’dan yüzde 5,7’ye indirdi. Kuruluş, 2022 yılı büyüme tahminini ise yüzde 4,5’ten yüzde 4,6’ya çıkardı.

Milyarder yatırımcı George Soros, Financial Times’ın ardından bu sefer de Wall Street Journal’a yazdığı yazıda Çin uyarısında bulundu. Soros son yazısında ABD’li finans kuruluşu Blackrock’ın Çin yatırımlarını eleştirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s katılım bankacılığının büyümesinde destekleyici hükümet politikalarının ve düzenlemelerinin etkili olduğu, Türkiye’de katılım bankacılığının toplam bankacılık varlıkları içerisindeki payının gelecek 5 yılda en az iki katına yükselmesinin beklendiğini bildirdi.

AC Asia ex, Japan % 0,05 alıcılı

S&P 500 % 0,13 alıcılı

Euro Stoxx 50 % -0,13 satıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu