Gündem

Dolar ve CDS’den BIST’e destek

Dolar ve CDS’den BIST’e Destek

Haftanın ilk işlem günü data akışı oldukça zayıftı. Takip edilen tek veri Almanya Nisan ayı fabrika siparişleriydi. Verinin piyasa beklentisi olan %1 artışa karşılık %0.2 oranında sürpriz bir daralma gerçekleştirdiğini gördük. Ekonomi Bakanlığından yapılan açıklamada verinin düşük iç talep nedeni ile zayıf geldiği belirtildi. Buna karşılık son dönemde gözlemlenen tedarik zincirindeki bozulma ve hammadde kaynaklı sıkıntılar nedeniyle imalat sektörünün ikinci çeyreğe zayıf başladığını söylersek yanlış olmayacaktır. Diğer taraftan Avrupa borsaları enflasyonda artış endişelerine rağmen günü Almanya’daki DAX 30 endeksi hariç yükselişle kapattı. 14 Haziran’da yapılması planlanan Erdoğan-Biden zirvesine kadar Ekonominin açılması, AB’deki büyüme ve zayıf TL ana yatırım temaları olarak kalmaya devam edecektir. Dün de dolar/tl EM para birimleri arasında Meksika pezosunundan sonra iyi performansı gösterirken cds’de 400’ün geriledi ve Bıst’deki yükselişe destek verdi. Yellen’nin Başkan Biden’in 4 trilyon dolarlık harcama planının enflasyonda yükselişe katkı yapsa ve daha yüksek faiz oranlarına yol açsa bile ABD için iyi olacağını savunmasının ardından dolar düştü ve ABD hisse senetleri Pazartesi günü çok uluslu büyük şirketlerin gelecekteki kazançlarının küresel bir asgari kurumlar vergisi tarafından zarar göreceğine dair endişeler arasında dalgalandı. Avrupa ve ABD endekslerinde zirve seviyelerine oldukça yakın işlemlerin oluştuğunu takip ediyoruz. ABD’de yükselen enflasyonun ve buna cevap olarak FED’in varlık alım miktarını yakın vadede azaltabileceği endişelerinin bulunduğu bir dönemde pozitif fiyatlamalar dikkat çekiyor. Tabii burada öne çıkan bazı maddeler var: • Ekonomilerin açılması • Şirket karlılıkları oldukça güçlü • FED hala genişleyici tarafta yer alıyor • Altyapı ve harcamaya ilişkin ABD’de 6 trilyon dolarlık teşvik paketi görüşmeleri sürüyor. • Kurumlar vergisinin %28 yerine %15 olarak teklif edileceği haberleri bulunuyor. Tüm bu gelişmeler küresel ölçekte hisse senedi endekslerini desteklemeye devam ediyor. Yalnız kırılganlıkları ve riskleri göz ardı etmemek gerek. Bu Perşembe ABD enflasyon verisi oldukça önemli. Beklenti üzeri bir data FED’e yönelik şahin beklentileri güçlendireceği için ABD tahvil getirilerinde yükselişe neden olabilir. Böylelikle riskli varlıklarda satışların önünü açabilir

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

• Asya Borsaları Salı günkü işlemlerde yatırımcıların Japonya’nın birinci çeyrek gayrısafi yurt içi hasılasının revize edilmesini değerlenirmeleri ile karışık seyretti.Japonya ekonomisi birinci çeyrekte yüzde 3.9 küçüldü.Nikkei 225 ve Topix Endeksleri revize edilen ve beklentilerden daha ılımlı olan daralma verisinin ardından yükseldi.Bölgede Çin’de Shenzen ve Şanghay endeksleri geriledi, Hong Kong’da ise endeks yükseliş kaydetti.Öte yandan Güney Kore ve Avustralya’da da endeksler pozitif bölgede seyrediyor.

• Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden’in altyapı yatırım paketi üzerinde Cumhuriyetçiler ile uzlaşma için Senatör Shelley Capito ile bir kez daha bir araya geleceğini söyledi.

• ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta Suriye, Afganistan ve diğer bölgesel meseleleri görüşmek üzere bir araya geleceklerini ve Washington ile Ankara arasındaki “önemli farklılıkları” da ele alacaklarını duyurdu.

• Bloomberg’in haberine göre Citigroup, Türkiye’deki aracılık birimini kapatacağını ve bu ülkeye bağlı müşterilerine Londra’dan hizmet vereceğini açıkladı.

• ABD Başkanı Joe Biden’in göreve geldikten sonraki ilk yurt dışı turu yarın başlıyor. Biden, 8 gün sürecek bu yurt dışı gezisinde İngiltere, Belçika ve İsviçre’ye gidecek.

• Fed, ABD’nin önde gelen bankalarına her yıl uygulamakta olduğu stres testlerinin 2021 yılı sonuçlarını 24 Haziran’da yayınlayacağını duyurdu.

• ABD’de Senato’nun Cumhuriyetçi üyelerinin bir çoğu, Hazine Bakanı Janet Yellen’in Cumartesi günü yapılan G7 toplantısında vardığı minimum global kurumlar vergisi anlaşmasına tepkililer.

• Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, G7 üyesi ülkelerin en az yüzde 15 olacak bir minimum global kurumlar vergisi üzerinde “tarihi” bir anlaşmaya vardıklarını söyledi.

• Goldman Sachs analistleri kısa vadeli enflasyon bekleyişlerini yükseltseler de ABD’de enflasyonun 2021 yılı sonuna kadar düşmeye başlayacağını öngördüler.

• AK Parti Sözcüsü Çelik: (Erdoğan-Biden görüşmesi) Türkiye’nin yaklaşımı olumsuz sayfaları kaldırmak, olumlu alanlara daha çok odaklanmak şeklindedir

• NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmede Çin’i de ele aldıklarını ve gelecek hafta yapılacak NATO Zirvesi’ndeki gündem maddelerinden birinin de bu ülke olacağını bildirdi.

• AC Asia ex, Japan % – 0,28 satıcılı

• S&P 500 % 0,07 alıcılı

• Euro Stoxx 50 % -0,02 satıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu